Chcesz zdobyć cenione na krajowym i europejskich rynkach
pracy kwalifikacje czeladnika lub mistrza w zawodzie.
Zapraszamy do Izby, której komisje egzaminacyjne przeprowadzają egzaminy czeladnicze, mistrzowskie i sprawdzające w 42 zawodach. Szczegółowe informacje odnośnie między innymi: zawodów w których egzaminy są przeprowadzane, wymaganych dokumentów, zasad przeprowadzania egzaminów znaleźć można w zakładce – "Oświata".
Informacje w sprawach egzaminów można także uzyskać telefonicznie pod numerami telefonów 22 6549698 i 22 620 50 17 oraz drogą mailową pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Aktualnie w Izbie trwa nasilona kampania egzaminacyjna, a zatem kandydaci mogą liczyć na krótkie terminy przystąpienia do egzaminów i zdobycia kwalifikacji.
Zapraszamy do Izby gwarantując profesjonalną i miłą obsługę.
VII KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA z cyklu „ŁĄCZY NAS KSZTAŁCENIE ZAWODOWE”
„Kształcenie zawodowe na potrzeby przemysłu 4.0 i rozwijającego się rynku usług”
17 października 2019 r. godz. 10.00
Zgłoszenie uczestnictwa należy odesłać do 4 października 2019 r. na adres email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.:
W razie pytań proszę o kontakt tel. (22) 250 22 19 te. 785 870 469
Aby sprostać wymaganiom czwartej rewolucji przemysłowej, konieczne jest zagwarantowanie odpowiedniego kapitału ludzkiego – specjalistów posiadających nowe kwalifikacje i umiejętności.
Niezdefiniowane jeszcze dzisiaj obszary, będą wymagały nowych kompetencji i nowych specjalistów. Tempo tego procesu już powoli odczuwamy, dlatego konieczne będą kolejne zmiany zawodu, przekwalifikowania, specjalistyczne kształcenie ustawiczne związane poznawaniem i wykorzystaniem nowych technologii. Wszystko to sprawia, że edukacja i kształcenie kadr dla Przemysłu 4.0 i rynku usług odgrywa kluczową rolę w przygotowaniu społeczeństwa do działania w obliczu nadchodzącej czwartej rewolucji przemysłowej.
Głównym celem konferencji jest eksponowanie potrzeb nowoczesnego przemysłu i usług w zakresie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji absolwentów szkół zawodowych oraz prezentacja aktualnych i perspektywicznych działań Naczelnej Organizacji Technicznej i Związku Rzemiosła Polskiego a także partnerów konferencji na rzecz wspierania kształcenia zawodowego.
Konferencja to okazja do wymiany poglądów i oczekiwań różnych środowisk związanych z kształceniem zawodowym.
Konkursu Mikroprzedsiębiorca Roku
Informacja Prasowa Warszawa, 01.10.2019
Rusza 15. edycja Konkursu Mikroprzedsiębiorca Roku
Rozpoczyna się jubileuszowa edycja Konkursu Mikroprzedsiębiorca Roku. Mikrofirmy z całego kraju znów zmagać się będą o tytuł "Mikroprzedsiębiorcy Roku" oraz 40 tys. złotych. Udział w konkursie jest bezpłatny, warunkiem kwalifikacji jest spełnienie przez firmę 2 podstawowych kryteriów – mniej niż 10 zatrudnionych pracowników oraz obrót roczny nieprzekraczający 2 mln euro. Przedsiębiorco – wypełnij formularz zgłoszeniowy i zdobądź szansę na zwycięstwo!
To jeden z tych projektów społecznych, który niezwykle inspiruje i pokazuje jaką siłą polskiej gospodarki pozostają mikro przedsiębiorcy oraz jak kreatywne pomysły na biznes powstają w Polsce. Często mówię, że nie sztuką jest mieć pomysł, a sztuką pozostaje go zrealizować oraz sprzedać. W naszym Konkursie Mikroprzedsiębiorca Roku nagradzamy właśnie takich właścicieli biznesów, którzy skutecznie wdrażają swoje pomysły i odnoszą na tym polu sukcesy. W tym roku Citi Foundation przeznaczyło na wsparcie przedsiębiorczości w Polsce ponad 1 mln dolarów. Jestem dumny, że wśród tych projektów pozostaje także Mikroprzedsiębiorca Roku. Wierzę, że tym samym wspieramy przyszłe lokomotywy polskiej gospodarki – marki, które staną się rozpoznawane na świecie, mówi Sławomir S. Sikora, prezes Citi Handlowy, CCO Citi w Polsce.
Poza nagrodą główną „Mikroprzedsiębiorcy Roku” organizatorzy wręczają także wyróżnienia i nagrody pieniężne w czterech kategoriach: Start (dla najmłodszych mikroprzedsiębiorstw), Progres (dla firm w „średnim wieku”), Senior (dla firm działających na rynku najdłużej) oraz Młody Biznes (dla mikroprzedsiębiorstw prowadzonych przez osoby poniżej 30. roku życia). Aby docenić najlepsze pomysły na biznes z różnych części Polski oraz promować rozwój przedsiębiorczości, Kapituła Konkursu przyzna 8 specjalnych wyróżnień dla dynamicznie rozwijających się regionalnych mikrofirm. Gala Finałowa Konkursu podczas której zostaną ogłoszone wyniki odbędzie się w marcu 2020 roku w Sali Notowań warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych.
Od trzech lat mamy zaszczyt współorganizować tak wspaniałą inicjatywę wspierającą mikrofirmy działające w różnych dziedzinach jak i regionach kraju. Niezmiernie cieszymy się, że Konkurs cieszy się zainteresowaniem przedsiębiorców oraz organizacji i instytucji działających na rzecz polskiego biznesu. Wierzymy, że wyróżnienie najlepszych i najciekawszych przedsięwzięć sprzyja budowaniu podstaw przedsiębiorczych u młodego pokolenia oraz inspiruje innych do rozpoczęcia własnego dzieła – podkreśla Ewa Sobkiewicz, Prezes Zarządu IFR.
Historia Konkursu liczy już 14 lat. W tym czasie do konkursu zgłosiło się blisko 3300 przedsiębiorców, z których ponad 150 zostało nagrodzonych i wyróżnionych.
Konkurs Mikroprzedsiębiorca Roku jest organizowany cyklicznie od 2005 roku, a trzeci rok z rzędu jego operatorem jest Stowarzyszenie Inicjatywa Firm Rodzinnych. Konkurs finansowany jest ze środków Citi Foundation i realizowany w partnerstwie z Fundacją Citi Handlowy im. L. Kronenberga (partner merytoryczny). Konkurs wspiera także Koalicja na rzecz Mikroprzedsiębiorczości w skład której wchodzą renomowane instytucje i organizacje biznesowe. W celu wyłonienia zwycięzców powołano Kapitułę Konkursu, członkami której są znani polscy eksperci i przedsiębiorcy.
Zgłoszenia do Konkursu przyjmowane są poprzez formularz na stronie internetowej Konkursu [www.mikroprzedsiebiorcaroku.com] od 1 października do 15 listopada 2019 r.
Osoba do kontaktu:
Andriy Tsyaputa
Specjalista ds. komunikacji | Stowarzyszenie Inicjatywa Firm Rodzinnych
T: +48 534 122 907 | E: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
„Praca rzemieślników Koroną Maryji” pod takim hasłem w niedzielę 25 czerwca odbyła się
XXXVI Pielgrzymka Rzemiosła Polskiego na Jasną Górę.
W uroczystości brało udział wiele delegacji organizacji rzemieślniczych, w tym zrzeszonych w naszej Izbie. Po przejściu Drogi Krzyżowej na wałach Jasnogórskich i wprowadzeniu Starszyzny oraz pocztów sztandarowych odprawiona została uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem Biskupa Ordynariusza Diecezji Beskidzko – Żywieckiej Romana Pindla. Następnie uczestnicy Pielgrzymki przemaszerowali przed obrazem Matki Bożej Częstochowskiej.
Uroczystości pielgrzymkowe połączono z ceremonią wręczenia okolicznościowych dyplomów dla wyróżniających się uczniów i mistrzów rzemiosła.
W tym roku Zarząd naszej Izby wytypował do tego wyróżnienia Mistrza cukiernictwa Eugeniusza Onyśka z Cechu Rzemiosł Różnych w Łukowie, oraz jego uczennicę Karolinę Tronowską
28 czerwca 2017r.
Finał Ogólnopolskiego Konkursu BHP " BEZPIECZNIE OD STARTU"
W dniu 31 maja 2017r. w siedzibie Związku Rzemiosła Polskiego odbył się finał XVII edycji Ogólnopolskiego Konkursu wiedzy o zasadach bezpieczeństwa i higieny pracy dla uczniów z zakładów rzemieślniczych " BEZPIECZNIE OD STARTU". W finale konkursu udział wzięły 23 reprezentacje Izb Rzemieślniczych.
Naszą Izbę reprezentowali zwycięzcy odbytych w dniu 19 kwietnia br. eliminacji regionalnych konkursu :
Katarzyna Jóźwik uczennica III roku nauki w zawodzie fryzjer z Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Pułtusku
i Marcin Tobiasz uczeń III roku nauki w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych z Cechu Rzemiosł Różnych w Garwolinie.
W wyniku przeprowadzonego przez komisję konkursową testu z zakresu prawa pracy i technicznego bezpieczeństwa pracy wynikło, że Marcin Tobiasz zajął w konkursie IV miejsce na 46 uczestników, a w rywalizacji drużynowej nasi reprezentanci zajęli III. Laureaci i pozostali uczestnicy Ogólnopolskiego finału Konkursu otrzymali nagrody rzeczowe i okolicznościowe dyplomy. Dyplomy wręczono również Izbom Rzemieślniczym, których reprezentacje zajęły trzy czołowe lokaty w klasyfikacji drużynowej.
Warszawa,01.06.2017 r.
Kurs przygotowujący do egzaminu czeladniczego w zawodzie monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie przeprowadzony przez Firmę Budowlaną „WALD-GLOB” Jan Radecki s.j. z Pułtuska dla wychowanków Instytutu Głuchoniemych im. Jakuba Falkowskiego zakończył się sukcesem. Pięciu uczestników przygotowania zdało z wynikiem pozytywnym egzamin czeladniczy przed komisją egzaminacyjną Izby. Uroczyste wręczenie świadectw czeladniczych odbyło się 28 kwietnia 2017r. podczas uroczystości rozdania świadectw ukończenia liceum i technikum w siedzibie Instytutu z udziałem przedstawiciela Rzemiosła.
09-05-2017r.
W dniu 19.04.2017r. w siedzibie Izby w Warszawie odbyły się regionalne eliminacje XVII edycji Konkursu wiedzy o zasadach bezpieczeństwa i higieny pracy dla uczniów z zakładów rzemieślniczych zrzeszonych w strukturach Izby „ BEZPIECZNIE OD STARTU”.
Do Konkursu reprezentacje zgłosiły następujące organizacje:
- Cech Rzemiosł Różnych w Garwolinie:
- Cech Rzemiosł Różnych w Łukowie:
- Cech Rzemiosł Różnych w Płocku:
- Cech Rzemiosł Różnych w Siedlcach:
- Powiatowy Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Mławie:
- Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Pułtusku:
Komisja konkursowa składająca się z przedstawicieli Okręgowej Inspekcji Pracy w Warszawie i Izby Rzemieślniczej Mazowsza Kurpi i Podlasia w Warszawie w wyniku przeprowadzonych eliminacji i uzyskanych przez poszczególnych uczestników punktów uznała, że w XVII edycji Ogólnopolskiego Konkursu wiedzy o zasadach bezpieczeństwa i higieny pracy dla uczniów z zakładów rzemieślniczych na szczeblu ogólnokrajowym Izbę reprezentować będą:
- Marcin Tobiasz - I miejsce w eliminacjach,
- Katarzyna Jóźwiak - II miejsce w eliminacjach.
Wszyscy uczestnicy eliminacji regionalnych uhonorowani zostali okolicznościowymi dyplomami i otrzymali nagrody rzeczowe.
20 kwietnia 2017
20 stycznia 2017 roku w Broku odbyła się konferencja, w której uczestniczyli przedstawiciele zrzeszonych w naszej Izbie organizacji rzemiosła.
Główna część konferencji poświęcona była omówieniu spraw związanych z rzemieślniczą oświatą zawodową i innymi zmianami przepisów prawa dotyczących działalności gospodarczej.
W spotkaniu wzięli udział zaproszeni Goście:
- Prezes Związku Rzemiosła Polskiego Jerzy Bartnik
- Dyrektor ZRP – Norbert Pruszanowski,
- Zastępca Dyrektora ZRP Andrzej Stępnikowski
- Robert Lenart – Prezes Zakładu Doskonalenia Zawodowego
- Grażyna Zalewska – Zastępca Prezesa ZDZ.
Na wstępie Prezes Zarządu Mieczysław Lipowski – przedstawił krótką informację podsumowującą rok 2016 i działania Izby na rok 2017.
Następnie Zastępca Dyrektora Zespołu Oświaty Zawodowej i Problematyki Społecznej Pan Andrzej Stępnikowski omówił sprawy związane z oświatą zawodową w kontekście bieżących zmian w systemie oświaty.
Zagadnienia związane z funduszami Unijnymi omówił Dyrektor ZRP ds. Funduszy Unijnych Norbert Pruszanowski.
Spotkanie było również okazją do wręczenia odznaczeń zasłużonym działaczom i pracownikom rzemiosła.
Najwyższym odznaczeniem rzemieślniczym „Honorową Odznaką Szabla im. J.Kilińskiego” zostali uhonorowani:
Jan Kaliński – Starszy Cechu w Żyrardowie oraz
Lech Kosiakowski – Kierownik Biura Spółdzielni Rzemieślniczej „Wielobranżowa” z Płocka.
„Platynowym Medalem im. Jana Kilińskiego” odznaczeni zostali:
- Zbigniew Bednarek
- Andrzej Wojtkowiak
„Złotym Medalem im. Jana Kilińskiego” odznaczeni zostali:
- Otłowski Janusz
- Wyrzykowska Halina
- Stanisław Walczak
- Andrzej Liberek
„Srebrnym Medalem im. Jana Kilińskiego” wyróżnieni zostali:
- Stanisław Gałązka
- Arkadiusz Kowalski
- Robert Wasiak
„Honorową Odznaką Izby” odznaczeni zostali:
- Marek Grabowski
- Ryszard Drab
Na zakończenie spotkania odbyła się część integracyjna spotkania, która była okazją do podzielenia się opłatkiem i złożenia życzeń w Nowym Roku.
W dniu 14 listopada 2016 r. odbyła się w Domu Polonii w Pułtusku konferencja pod Patronatem Honorowym Pana Henryka Kowalczyka Ministra – Członka Rady Ministrów, przewodniczącego Stałego Komitetu Rady Ministrów nt. „Oświata zawodowa, podatki i funkcjonowanie samorządu gospodarczego w kontekście planowanych zmian systemowych oraz źródła innowacji i finansowania dla innowacyjnych przedsiębiorstw”.
Organizatorem konferencji byli: Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego realizator projektu – Enterprise Europe Network oraz Izba Rzemieslnicza Mazowsza, Kurpi i Podlasia w Warszawie i Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Pułtusku.
Udział w konferencji wzięli między innymi dostojni Goście w osobach:
Pana Ministra Henryka Kowalczyka,
Pani Teresy Wargockiej – Minister Edukacji Narodowej
Pana Jerzego Bartnika – Prezesa Związku Rzemiosła Polskiego
Pani Jolanty Kosakowskiej – Dyrektor Zespołu Oświaty Zawodowej i Problematyki Społecznej ZRP,
Pana Jana Zalewskiego Starosty Pułtuskiego,
Pana Pawła Terleckiego – Mazowieckiego Wojewódzkiego Komendanta OHP
i wielu innych wyśmienitych Gości, przedstawicieli władz samorządu terytorialnego oraz Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.
Uczestnikami konferencji byli przedstawiciele Cechów Rzemieślniczych, Spółdzielni Rzemieślniczych, Stowarzyszeń Branżowych zrzeszonych w Izbie Rzemieślniczej Mazowsza, Kurpi i Podlasia w Warszawie oraz przedsiębiorcy członkowie Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Pułtusku i przedstawiciele organizacji współpracujących.
Konferencja przebiegała w bardzo spokojnej atmosferze, mimo omawiania i dyskusji na najbardziej żywotne tematy związane z prowadzeniem działalności gospodarczej i szkolnictwa zawodowego w kontekście wprowadzanych, przez aktualne władze, zmian w przepisach prawa.
Zarówno Pan Minister Henryk Kowalczyk jak i Pani Minister Teresa Wargocka w swoich podsumowujących wystąpieniach obiecali wziąć pod uwagę, przy dalszych pracach nad nowelizowanymi przepisami prawa, wnioski, postulaty i propozycje konkretnych rozwiązań, które zostały w trakcie konferencji zgłoszone przez wszystkich uczestników zabierających głos w dyskusji.
Konferencja zakończyła się wspólnym lunchem ok. godz. 15,00.
W dniu 15 września 2016 r. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli rzemiosła w osobach: Jerzy Bartnik – prezes Związku Rzemiosła Polskiego, Włodzimierz Ostrowski – członek Zarządu Izby Rzemieślniczej Mazowsza, Kurpi i Podlasia w Warszawie, Zdzisław Łapiński – dyrektor Izby Rzemieślniczej Mazowsza, Kurpi i Podlasia w Warszawie, Jerzy Załoga – Starszy Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Pułtusku, Janusz Borzyński – dyrektor biura Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Pułtusku z Henrykiem Kowalczykiem – Ministrem – członkiem Rady Ministrów, Przewodniczącym Stałego Komitetu Rady Ministrów.
Na spotkaniu omówiono istotne dla rzemiosła problemy dotyczące projektu ustawy o powszechnym samorządzie gospodarczym, oświaty zawodowej oraz podatków.
Prezes ZRP Jerzy Bartnik zadeklarował wolę współpracy ekspertów wywodzących się z środowiska rzemieślniczego oraz organizacji rzemiosła w pracach wszelkich gremiów przygotowujących nowelizację ustaw i rozporządzeń lub projekty nowych aktów prawnych dotyczących szeroko pojętego funkcjonowania rzemiosła w Polsce.
Na zakończenie spotkania wspólnie ustalono potrzebę debaty przedstawicieli ZRP oraz środowisk rzemieślniczych i organizacji rzemiosła zrzeszonych w Izbie Rzemieślniczej Mazowsza, Kurpi i Podlasia z przedstawicielami Rządu RP, która zostanie zorganizowana w listopadzie br. w Pułtusku.
Debata odbędzie się pod patronatem Ministra – członka Rady Ministrów, Przewodniczącego Stałego Komitetu Rady Ministrów Henryka Kowalczyka.
dn. 27.09.2016 r.
W uroczystości brało udział wiele delegacji organizacji rzemieślniczych, w tym zrzeszonych w naszej Izbie. Po przejściu Drogi Krzyżowej na wałach Jasnogórskich i wprowadzeniu Starszyzny oraz pocztów sztandarowych odprawiona została uroczysta Msza Święta. Następnie uczestnicy Pielgrzymki przemaszerowali przed obrazem Matki Bożej Częstochowskiej. Uroczystości pielgrzymkowe połączono z ceremonią wręczenia okolicznościowych dyplomów dla wyróżniających się uczniów i mistrzów rzemiosła.
W tym roku Zarząd Izby wytypował do tego odznaczenia:
Zbigniewa Golatowskiego– mistrza mechanika pojazdów samochodowych z Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Pułtusku, oraz jego ucznia Sebastiana Prusa
10,30 Wprowadzenie Starszyzny Cechowej i pocztów sztandarowych przez o.Stanisława Rudzińskiego OSPPE
Wręczenie dyplomów - uhonorowanie Mistrzów Rzemiosła oraz uczniów .11,30 Msza Święta 13,30 Po Mszy Św. przejście ze sztandarami przed Obraz Matki Bożej Częstochowskiej.
W dniu 03 czerwca 2016 r. w Ośrodku Szkoleniowo Wypoczynkowym w Broku, odbyły się obrady Zjazdu Delegatów Organizacji zrzeszonych w Izbie.
W obradach Zjazdu uczestniczyli przedstawiciele Związku Rzemiosła Polskiego: Prezes Jerzy Bartnik, Dyrektor Jolanta Kosakowska oraz Wicedyrektor Andrzej Stępnikowski. Zakład Doskonalenia Zawodowego reprezentował jego Prezes Robert Lenart.
Na początku spotkania Prezes Związku Rzemiosła Polskiego Jerzy Bartnik w asyście Prezesa Izby Mieczysława Lipowskiego wręczył odznaczenia rzemieślnicze:
Platynowy Medal im. J.Kilińskiego otrzymali:
- Zygmunt Świętochowski ze Spółdzielni Rzemieślniczej w Węgrowie
- Robert Marczak - z Cechu w Węgrowie
- Marek Białogrodzki - z Cechu w Łukowie
- Stanisław Kaczorowski z Cechu w Sierpcu
- Bogdan Marynowski z Cechu w Łęczycy
- Ewa Nisiobędzka z Cechu w Ostrołęce
- Piotr Zygmunt z Cechu w Makowie Mazowieckim
Złoty Medal im. J.Kilińskiego :
- Robert Lenart - Prezes ZDZ
- Zbigniew Kołodziej z Cechu w Łukowie
- Włodzimierz Ostrowski z Cechu w Pułtusku
- Marian Rybicki z Cechu w Łosicach
- Andrzej Liberek z Cechu w Płońsku
Srebrny Medal im. J.Kilińskiego:
- Robert Wasiak z Cechu w Kutnie
Honorową Odznakę Rzemiosła :
- Wojciech Koziczyński ze Spółdzielni Rzemieślniczej w Płocku
Obrady Zjazdu przebiegły w spokojnej atmosferze.
Podczas obrad zatwierdzone zostały sprawozdania organów statutowych i udzielono absolutorium Zarządowi. Zatwierdzone zostały również sprawozdania finansowe za rok 2015 i przyjęte plany na rok 2016.
Podjęto również uchwałę o zmianie w Statucie Izby wynikają z nowelizacji Ustawy o rzemiośle.
W trakcie spotkania Dyrektor Związku Rzemiosła Polskiego Jolanta Kosakowska przedstawiła obecna sytuację oświaty rzemieślniczej w Polsce oraz planowane przez Rząd zmiany w oświacie zawodowej.
Warszawa, 04.06.2016
W dniu 14.04.2016 r w siedzibie Izby w Warszawie odbyły się regionalne eliminacje XVI Ogólnopolskiego Konkursu wiedzy o zasadach bezpieczeństwa i higieny pracy dla uczniów z zakładów rzemieślniczych.
Do eliminacji swoje reprezentacje zgłosiły Cechy w: Garwolinie, Łukowie, Płocku, Mławie, Siedlcach i Pułtusku.
Wręczono także Listy gratulacyjne Cechom, które zgłosiły i przygotowały swoje reprezentacje do eliminacji.
W dniu 16 lutego 2016 r. w Izbie Rzemieślniczej Mazowsza, Kurpi i Podlasia w Warszawie odbyło się uroczyste podpisanie umowy pomiędzy Firmą Budowlaną „WALD – GLOB” Jan Radecki S.J. członkiem Cechu w Pułtusku, a Instytutem Głuchoniemych im. Jakuba Falkowskiego reprezentującego Miasto Stołeczne Warszawę, na przeprowadzenie długoterminowego kursu przygotowującego do egzaminu czeladniczego w zawodzie ”monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie” dla sześciu chłopców głuchoniemych z Grodna (Białoruś).
Jest to pierwsze tego typu przedsięwzięcie realizowane na terenie działania naszej Izby.
W dniu 15 stycznia 2016 roku w Ośrodku Szkoleniowo – Wypoczynkowym w Broku odbyło się spotkanie Noworoczne przedstawicieli środowiska rzemieślniczego zrzeszonego w naszej Izbie.
Spotkanie zaszczycili swoją obecnością zaproszeni Goście w tym między innymi:
Adam Struzik Marszałek Województw Mazowieckiego,
Jerzy Bartnik – Prezes Związku Rzemiosła Polskiego.
W trakcie spotkania zostały wręczone najwyższe odznaczenia rzemieślnicze.
"Szablę im. Jana Kilińskiego"z rąk Prezesa Zawiązku Rzemiosła Polskiego otrzymali:
Adam Struzik – Marszałek Województwa Mazowieckiego
oraz Tadeusz Wyszyński – Senior Płockiego Rzemiosła.
Również zasłużeni działacze samorządowi rzemiosła oraz pracownicy organizacji rzemieślniczych otrzymali poniższe odznaczenia:
- Platynowy Medal im. Jana Kilińskiego – Andrzej Kowalski – Członek Zarządu Izby
- Złoty Medal im. Jana Kilińskiego – Andrzej Makulec – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej oraz Zuzanna Matyka – Pracownik Izby,
- Srebrny Medal im. Jana Kilińskiego – Grzegorz Lipowski – Rzemieślnik z Płocka,
- Honorową Odznaką Rzemiosła – Agnieszka Harasim – Pracownik Izby,
- Złotą Odznakę za Szkolenie Uczniów w Rzemiośle – Jerzy Gajownik – Rzemieślnik Cechu z Łukowa.
Podczas spotkania Marszałek Województwa Mazowieckiego podziękował za przyznane odznaczenie. Pozytywnie ocenił również zaprezentowane wyniki działalności Izby.
Stwierdził, że bardzo ważnym dla Niego jest współdziałanie z przedstawicielami organizacji pracodawców poprzez Wojewódzką Radę Dialogu Społecznego. Podkreślił, że jest to ważna platforma porozumienia i wypracowywania decyzji niezbędnych dla rozwoju gospodarczego Województwa Mazowieckiego. Przedstawił plany dofinansowania działalności gospodarczej (małych i średnich przedsiębiorstw) oraz szkolnictwa zawodowego na najbliższe lata.
Następnie Dyrektor Zespołu Oświaty Zawodowej i Problematyki Społecznej Pani Jolanta Kosakowska omówiła sprawy związane z oświatą zawodową i zmianą Ustawy o rzemiośle.
Na zakończenie zebrani przełamali się opłatkiem i złożyli sobie nawzajem życzenia Noworoczne.
15-01-2015 r.
Komisja w zawodzie kucharz została powołana.
W dniu 21-12-2015 r. Zarząd Izby powołał Komisje Egzaminacyjne do przeprowadzania egzaminów czeladniczych, mistrzowskich i sprawdzających w zawodzie kucharz.
Rozpoczęliśmy nabór wniosków o dopuszczenie do egzaminu.
Więcej informacji w zakładce oświata i pod numerami telefonów 22 620 50 17 , 22 620 96 98.
22-12-2015 r.
W Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 4 listopada 2015 roku pod pozycją 1782 zapisana została ustawa z dnia 25 września 2015 r. o zmianie ustawy o rzemiośle.
Wprowadzone w ustawie zmiany dostosowują rozwiązania prawne do dzisiejszych realiów i uwzględniają potrzeby środowiska.
Najważniejsze zmiany:
- przyjęcie definicji rzemieślnika;
- poszerzenie członkostwa w cechach;
- wprowadzenie pojęcia członka wspierającego,
- powrót zawodu kucharz do rzemiosła;
- uaktualnienie samej definicji rzemiosła; zwiększenie limitu zatrudnienia w firmach rzemieślniczych do 250 pracowników;
- ujednolicenie opłat za egzaminy czeladnicze i mistrzowskie;
- wprowadzenie do ustawy zapisu – kształcenie zawodowe w rzemiośle odbywa się na zasadach kształcenia dualnego;
- zmiana zasady tworzenia izb i cechów; prawo do zakładania i prowadzenia szkół zawodowych.
Ustawa wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, czyli 5 grudnia 2015 roku.
09-11-2015 r.
CECH RZEMIOSŁ RÓŻNYCH I PRZEDSIĘBIORCZOŚCI W ŻYRARDOWIE
ZRZESZAJĄCY RZEMIEŚLNIKÓW
Zaprasza zainteresowane osoby młodociane na 3 letnią praktyczną naukę zawodów, między innymi w zawodzie:
Cukiernik ; Fryzjer; Piekarz; Rzeźnik Wędliniarz; Mechanik pojazdów samochodowych; Elektromechanik pojazdów samochodowych;
Elektromechanik; Lakiernik samochodowy; Blacharz samochodowy; Ślusarz; Wulkanizator; Kamieniarz; Stolarz; Krawiec; Kucharz małej gastronomii;
Elektryk; Fotograf; Murarz – Tynkarz; Monter sieci instalacji i urządzeń sanitarnych; Zegarmistrz
Uczniowie mogą zawierać umowy z rzemieślnikami od 1 września 2015 roku w biurze Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Żyrardowie przy ul. Bohaterów Warszawy 53. W razie jakichkolwiek pytań prosimy interesantów o kontakt telefoniczny od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 14.00 pod numerami telefonu:
- Biuro Cechu: 46 855 39 42
- Prezes Cechu Jan Kaliński – 600 042 089
W niedzielę 28 czerwca odbyła się XXXIV Pielgrzymka Rzemiosła Polskiego na Jasną Górę.
W uroczystości brało udział wiele delegacji organizacji rzemieślniczych tym zrzeszonych w naszej Izbie. Po przejściu Drogi Krzyżowej na wałach Jasnogórskich i wprowadzaniu Starszyzny oraz pocztów sztandarowych uroczystą Mszę św. koncelebrował Ks. Bpa. Dra Ryszard Kasyna – Biskup Pelpliński. Następnie uczestnicy Pielgrzymki przemaszerowali przed obrazem Matki Bożej Częstochowskiej. Uroczystości pielgrzymkowe połączono z ceremonią wręczenia okolicznościowych dyplomów dla wyróżniających się uczniów i mistrzów rzemiosła.
W tym roku Zarząd Izby wytypował do tego odznaczenia:
Jana Budnego – mistrza instalatorstwa sanitarnego i ogrzewania z Cechu Rzemiosł Różnych w Przasnyszu, oraz jego ucznia Patryka Borzymowskiego
Sztandar Izby i poczet sztandarowy. Wyróżnieni mistrz i uczeń
06-07-2015 r.
W dniu 22 maja 2015 r. w Ośrodku Szkolno Wypoczynkowym w Broku, odbyły się obrady Zjazdu Delegatów Organizacji zrzeszonych w Izbie.
W obradach Zjazdu uczestniczył Prezes Związku Rzemiosła Polskiego Jerzy Bartnik, oraz przedstawiciel Izby w Krajowej Radzie Duszpasterskiej Władysław Wawdejuk.
Na początku spotkania Prezes Związku Rzemiosła Polskiego wręczył odznaczenia zasłużonym działaczom Izby:
- Ryszardowi Bednarskiemu, który został uhonorowany najwyższym odznaczeniem rzemieślniczym Honorową Odznaką „Szabla Kilińskiego”, oraz
- Eugeniuszowi Onyśk odznaczony Platynowym Medalem im. Jana Kilińskiego.
W trakcie spotkania Prezes Związku Rzemiosła Polskiego przedstawił obecną sytuację rzemiosła i jego problemy związane z sytuacją ekonomiczno – gospodarczą w kraju, jak i wpływie przepisów wspólnotowych i krajowych na bieżącą działalność małych i średnich zakładów rzemieślniczych, planowanych przez Rząd zmianach w oświacie zawodowej.
Przedstawiciel Izby w Krajowej Radzie Duszpasterskiej zaapelował o mobilizację rzemiosła i liczniejszy udział rzemieślników wraz z rodzinami w XXXIV Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rzemiosła Polskiego na Jasną Górę w dniu 28 czerwca br.
Podczas obrad zatwierdzone zostało sprawozdanie finansowe Izby za 2014 r. oraz przyjęto plan finansowy Izby na 2015 r. Przyjęte zostało również sprawozdanie z działalności Izby oraz uchwalono plan działalności Izby na kolejny rok.
Dokonano wyborów uzupełniających Delegatów na Kongres Rzemiosła Polskiego.
Brok 22 mama 2015 r.
W dniu 04 marca 2015 r. w godz. 20,00 - 21-00 w Radiu RDC (Radio dla Ciebie) odbył się wywiad pt. "Upadające zawody, upadające rzemiosło w regionie", w którym udział wzięli: Zdzisław Łapiński - Dyrektor Izby Rzemieślniczej Mazowsza, Kurpi i Podlasia w Warszawie oraz w łączności telefonicznej Janusz Bańkowski - Pełnomocnik Izby i Tadeusz Kaniewski Starszy Cechu Rzemiosł Różnych w Siedlcach.
W wywiadzie na zaproszenie Radia udział wziął również Jacek Całus Prezes Związku Pracodawców Warszawy i Mazowsza.
05-03-2015 r.
link do wywiadu:http://rdc.pl/informacje/upadajace-zawody-upadajace-rzemioslo-w-regionie-posluchaj/
W dniu 14 stycznia br. w Ośrodku Szkoleniowo Wypoczynkowym w Broku odbyło się Noworoczne spotkanie z przedstawicielami zrzeszonych w Izbie organizacji. Robocza część narady poświęcona była omówieniu spraw związanych z oświatą zawodową i funduszami unijnymi.
Przedstawiciel Związku Rzemiosła Polskiego przekazał informację na temat możliwości wsparcia dla rzemiosła i jego organizacji w ramach nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej na lata 2014 - 2020.
W spotkaniu, któremu przewodniczył Prezes Izby Mieczysław Lipowski, uczestniczyli oprócz przedstawicieli zrzeszonych w Izbie organizacji Członkowie Zarządu Izby, Komisji Rewizyjnej i Odwoławczego Sądu Rzemieślniczego, a także Seniorzy Rzemiosła i pracownicy Izby.
W spotkaniu udział wzięli zaproszeni Goście: Panowie Norbert Pruszanowski i Andrzej Stępnikowski - Dyrektorzy Związku Rzemiosła Polskiego, oraz Robert Lenart i Grażyna Zalewska - Prezes i Wiceprezes Związku Doskonalenia Zawodowego w Warszawie.
W drugiej części spotkania uczestniczy podzieli się opłatkiem i złożyli sobie życzenia noworoczne. Następnie odbył się wspólny, uroczysty obiad.
15-01-2015 r.
W dniu 15 października 2014r. odbyła się w Ośrodku Wypoczynkowo – Szkoleniowym w Broku zorganizowana przez Izbę konferencja wpisująca się w cykl konferencji upowszechniających projekt „Platforma Flexicurity MiŚP - Kreowanie płaszczyzny współpracy w zakresie Flexicurity w obszarze MiŚP" – możliwości potwierdzania kwalifikacji zawodowych dla zwiększenia zatrudnienia. Zaproszenie na konferencję skierowana było do właścicieli zakładów rzemieślniczych, przewodniczących i wiceprzewodniczących komisji egzaminacyjnych.
16-10-2014 r.
W Izbie trwa nasilona kampania egzaminacyjna. Komisje egzaminacyjne przeprowadzają egzaminy czeladnicze, mistrzowskie i sprawdzające w 37 zawodach. Największym zainteresowaniem kandydatów do egzaminów cieszą się zawody: fryzjer, mechanik pojazdów samochodowych, monter sieci instalacji i urządzeń sanitarnych, cukiernik, piekarz, elektryk i stolarz. Osoby zainteresowane zdobyciem cenionych na rynku pracy, rzemieślniczych kwalifikacji zawodowych zapraszamy do kontaktu z Izbą.
Szczegóły w zakładce – Oświata.
12-09-2014 r.