IZBA RZEMIESLNICZA MAZOWSZA, KURPI I PODLASIA W WARSZAWIE
00-801 Warszawa, ul. Chmielna 98
tel. 22 620 50 11, 22 123 77 88,   fax 22 620 69 64   e-mail: izba@izbarzem-mkp.com.pl
ISO 9001-2008 i KSU
 • Zjazd Delegatów - Brok 14.06.2019 r.
 • Zjazd Delegatów - Brok 14.06.2019 r.
 • Zjazd Delegatów - Brok 14.06.2019 r.
 • Zjazd Delegatów - Brok 14.06.2019 r.
 • Zjazd Delegatów - Brok 14.06.2019 r.
 • Zjazd Delegatów - Brok 14.06.2019 r.
 • Zjazd Delegatów - Brok 14.06.2019 r.
 • Rzemieślnicza nauka zawodu
 • Rzemieślnicza nauka zawodu
 • Rzemieślnicza nauka zawodu
 • Rzemieślnicza nauka zawodu
 • Rzemieślnicza nauka zawodu
 • Rzemieślnicza nauka zawodu
 • Rzemieślnicza nauka zawodu
 • Rzemieślnicza nauka zawodu
 • Rzemieślnicza nauka zawodu
 • Rzemieślnicza nauka zawodu
Czcionka:

 

Chcesz zdobyć cenione na krajowym i europejskich rynkach

pracy kwalifikacje czeladnika lub mistrza w zawodzie.

Zapraszamy do Izby, której komisje egzaminacyjne przeprowadzają egzaminy  czeladnicze, mistrzowskie i sprawdzające w 42 zawodach. Szczegółowe informacje  odnośnie między innymi: zawodów w których egzaminy są przeprowadzane, wymaganych dokumentów, zasad przeprowadzania egzaminów znaleźć można w zakładce – "Oświata".

Informacje w sprawach egzaminów można także uzyskać  telefonicznie pod numerami telefonów 22 6549698 i 22 620 50 17 oraz drogą mailową pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Aktualnie w Izbie trwa nasilona kampania egzaminacyjna, a zatem kandydaci mogą liczyć na krótkie terminy przystąpienia do egzaminów i zdobycia kwalifikacji.

            Zapraszamy do Izby gwarantując profesjonalną i miłą obsługę.


 


VII KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA z cyklu „ŁĄCZY NAS KSZTAŁCENIE ZAWODOWE”

„Kształcenie zawodowe na potrzeby przemysłu 4.0 i rozwijającego się rynku usług”
17 października 2019 r. godz. 10.00

Zgłoszenie uczestnictwa należy odesłać do 4 października 2019 r. na adres email:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.:

 W razie pytań proszę o kontakt tel. (22) 250 22 19    te. 785 870 469


Aby sprostać wymaganiom czwartej rewolucji przemysłowej, konieczne jest zagwarantowanie odpowiedniego kapitału ludzkiego – specjalistów posiadających nowe kwalifikacje i umiejętności.
Niezdefiniowane jeszcze dzisiaj obszary, będą wymagały nowych kompetencji i nowych specjalistów. Tempo tego procesu już powoli odczuwamy, dlatego konieczne będą kolejne zmiany zawodu, przekwalifikowania, specjalistyczne kształcenie ustawiczne związane poznawaniem i wykorzystaniem nowych technologii. Wszystko to sprawia, że edukacja i kształcenie kadr dla Przemysłu 4.0 i rynku usług odgrywa kluczową rolę w przygotowaniu społeczeństwa do działania w obliczu nadchodzącej czwartej rewolucji przemysłowej.
Głównym celem konferencji jest eksponowanie potrzeb nowoczesnego przemysłu i usług w zakresie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji absolwentów szkół zawodowych oraz prezentacja aktualnych i perspektywicznych działań Naczelnej Organizacji Technicznej i Związku Rzemiosła Polskiego a także partnerów konferencji na rzecz wspierania kształcenia zawodowego.
Konferencja to okazja do wymiany poglądów i oczekiwań różnych środowisk związanych z kształceniem zawodowym.


 

 Konkursu Mikroprzedsiębiorca Roku

 Informacja Prasowa                                                                                                                 Warszawa, 01.10.2019

 Rusza 15. edycja Konkursu Mikroprzedsiębiorca Roku

 

Rozpoczyna się jubileuszowa edycja Konkursu Mikroprzedsiębiorca Roku. Mikrofirmy z całego kraju znów zmagać się będą o tytuł "Mikroprzedsiębiorcy Roku" oraz 40 tys. złotych. Udział w konkursie jest bezpłatny, warunkiem kwalifikacji jest spełnienie przez firmę 2 podstawowych kryteriów – mniej niż 10 zatrudnionych pracowników oraz obrót roczny nieprzekraczający 2 mln euro. Przedsiębiorco – wypełnij formularz zgłoszeniowy i zdobądź szansę na zwycięstwo!

To jeden z tych projektów społecznych, który niezwykle inspiruje i pokazuje jaką siłą polskiej gospodarki pozostają mikro przedsiębiorcy oraz jak kreatywne pomysły na biznes powstają w Polsce. Często mówię, że nie sztuką jest mieć pomysł, a sztuką pozostaje go zrealizować oraz sprzedać. W naszym Konkursie Mikroprzedsiębiorca Roku nagradzamy właśnie takich właścicieli biznesów, którzy skutecznie wdrażają swoje pomysły i odnoszą na tym polu sukcesy. W tym roku Citi Foundation przeznaczyło na wsparcie przedsiębiorczości w Polsce ponad 1 mln dolarów. Jestem dumny, że wśród tych projektów pozostaje także Mikroprzedsiębiorca Roku. Wierzę, że tym samym wspieramy przyszłe lokomotywy polskiej gospodarki – marki, które staną się rozpoznawane na świecie, mówi Sławomir S. Sikora, prezes Citi Handlowy, CCO Citi w Polsce.

Poza nagrodą główną „Mikroprzedsiębiorcy Roku” organizatorzy wręczają także wyróżnienia i nagrody pieniężne w czterech kategoriach: Start (dla najmłodszych mikroprzedsiębiorstw), Progres (dla firm w „średnim wieku”), Senior (dla firm działających na rynku najdłużej) oraz Młody Biznes (dla mikroprzedsiębiorstw prowadzonych przez osoby poniżej 30. roku życia). Aby docenić najlepsze pomysły na biznes z różnych części Polski oraz promować rozwój przedsiębiorczości, Kapituła Konkursu przyzna 8 specjalnych wyróżnień dla dynamicznie rozwijających się regionalnych mikrofirm. Gala Finałowa Konkursu podczas której zostaną ogłoszone wyniki odbędzie się w marcu 2020 roku w Sali Notowań warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych.

Od trzech lat mamy zaszczyt współorganizować tak wspaniałą inicjatywę wspierającą mikrofirmy działające w różnych dziedzinach jak i regionach kraju. Niezmiernie cieszymy się, że Konkurs cieszy się zainteresowaniem przedsiębiorców oraz organizacji i instytucji działających na rzecz polskiego biznesu. Wierzymy, że wyróżnienie najlepszych i najciekawszych przedsięwzięć sprzyja budowaniu podstaw przedsiębiorczych u młodego pokolenia oraz inspiruje innych do rozpoczęcia własnego dzieła – podkreśla Ewa Sobkiewicz, Prezes Zarządu IFR.

Historia Konkursu liczy już 14 lat. W tym czasie do konkursu zgłosiło się blisko 3300 przedsiębiorców, z których ponad 150 zostało nagrodzonych i wyróżnionych.

Konkurs Mikroprzedsiębiorca Roku jest organizowany cyklicznie od 2005 roku, a trzeci rok z rzędu jego operatorem jest Stowarzyszenie Inicjatywa Firm Rodzinnych. Konkurs finansowany jest ze środków Citi Foundation i realizowany w partnerstwie z Fundacją Citi Handlowy im. L. Kronenberga (partner merytoryczny). Konkurs wspiera także Koalicja na rzecz Mikroprzedsiębiorczości w skład której wchodzą renomowane instytucje i organizacje biznesowe. W celu wyłonienia zwycięzców powołano Kapitułę Konkursu, członkami której są znani polscy eksperci i przedsiębiorcy.

Zgłoszenia do Konkursu przyjmowane są poprzez formularz na stronie internetowej Konkursu [www.mikroprzedsiebiorcaroku.com] od 1 października do 15 listopada 2019 r.

Osoba do kontaktu:

Andriy Tsyaputa
Specjalista ds. komunikacji | Stowarzyszenie Inicjatywa Firm Rodzinnych

T: +48 534 122 907   |   E: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


 

„Praca rzemieślników Koroną Maryji” pod takim hasłem w niedzielę 25 czerwca odbyła się 

XXXVI Pielgrzymka Rzemiosła Polskiego na Jasną Górę.

W uroczystości brało udział wiele delegacji organizacji rzemieślniczych, w tym zrzeszonych w naszej Izbie. Po przejściu Drogi Krzyżowej na wałach Jasnogórskich i wprowadzeniu Starszyzny oraz pocztów sztandarowych odprawiona została uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem Biskupa Ordynariusza Diecezji Beskidzko – Żywieckiej Romana Pindla. Następnie uczestnicy Pielgrzymki przemaszerowali przed obrazem Matki Bożej Częstochowskiej.

Uroczystości pielgrzymkowe połączono z ceremonią wręczenia okolicznościowych dyplomów dla wyróżniających się uczniów i mistrzów rzemiosła.

W tym roku Zarząd naszej Izby wytypował do tego wyróżnienia Mistrza cukiernictwa Eugeniusza Onyśka z Cechu Rzemiosł Różnych w Łukowie,  oraz jego uczennicę Karolinę Tronowską

 

  

 

  

28 czerwca 2017r.

 


 

Finał Ogólnopolskiego Konkursu BHP " BEZPIECZNIE OD STARTU"

 

W dniu 31 maja 2017r. w siedzibie Związku Rzemiosła Polskiego odbył się finał XVII edycji Ogólnopolskiego Konkursu wiedzy o zasadach bezpieczeństwa i higieny pracy dla uczniów z zakładów rzemieślniczych " BEZPIECZNIE OD STARTU". W finale konkursu  udział wzięły 23 reprezentacje Izb Rzemieślniczych.

Naszą Izbę reprezentowali zwycięzcy odbytych w dniu 19 kwietnia br. eliminacji regionalnych konkursu :

Katarzyna Jóźwik uczennica III roku nauki w zawodzie fryzjer z Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Pułtusku 
i  Marcin Tobiasz
uczeń III roku nauki w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych z Cechu Rzemiosł Różnych w Garwolinie.

W wyniku przeprowadzonego przez komisję konkursową testu z zakresu prawa pracy i technicznego bezpieczeństwa pracy wynikło, że Marcin Tobiasz zajął w konkursie IV miejsce na 46 uczestników, a w rywalizacji drużynowej nasi reprezentanci zajęli III. Laureaci i pozostali uczestnicy Ogólnopolskiego finału Konkursu otrzymali nagrody rzeczowe i okolicznościowe dyplomy. Dyplomy wręczono również Izbom Rzemieślniczym, których reprezentacje zajęły trzy czołowe lokaty w klasyfikacji drużynowej.

    

 Warszawa,01.06.2017 r.


 

 

Kurs przygotowujący do egzaminu czeladniczego w zawodzie monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie przeprowadzony przez Firmę Budowlaną „WALD-GLOB” Jan Radecki s.j. z Pułtuska dla wychowanków Instytutu Głuchoniemych im. Jakuba Falkowskiego zakończył się sukcesem. Pięciu uczestników przygotowania zdało z wynikiem pozytywnym egzamin czeladniczy przed komisją egzaminacyjną Izby. Uroczyste wręczenie świadectw czeladniczych odbyło się 28 kwietnia 2017r. podczas uroczystości rozdania świadectw ukończenia liceum i technikum w siedzibie Instytutu z udziałem przedstawiciela Rzemiosła.

 

      

09-05-2017r.


W dniu 19.04.2017r. w siedzibie Izby w Warszawie odbyły się regionalne eliminacje XVII edycji Konkursu wiedzy o zasadach bezpieczeństwa i higieny pracy dla uczniów z zakładów rzemieślniczych zrzeszonych w strukturach Izby „ BEZPIECZNIE OD STARTU”.

Do Konkursu reprezentacje zgłosiły następujące organizacje:

 1. Cech Rzemiosł Różnych w Garwolinie:
 2. Cech Rzemiosł Różnych w Łukowie:
 3. Cech Rzemiosł Różnych w Płocku:
 4. Cech Rzemiosł Różnych w Siedlcach:
 5. Powiatowy Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Mławie:
 6. Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Pułtusku:

Komisja konkursowa składająca się z przedstawicieli Okręgowej Inspekcji Pracy w Warszawie i Izby Rzemieślniczej Mazowsza Kurpi i Podlasia w Warszawie w wyniku przeprowadzonych eliminacji i uzyskanych przez poszczególnych uczestników punktów uznała, że w XVII edycji Ogólnopolskiego Konkursu wiedzy o zasadach bezpieczeństwa i higieny pracy dla uczniów z zakładów rzemieślniczych na szczeblu ogólnokrajowym Izbę reprezentować będą:

 1. Marcin Tobiasz -  I miejsce w eliminacjach,
 2. Katarzyna Jóźwiak - II miejsce w eliminacjach.

Wszyscy uczestnicy eliminacji regionalnych uhonorowani zostali okolicznościowymi dyplomami i otrzymali nagrody rzeczowe.

             

 

 20 kwietnia 2017


 

20 stycznia 2017 roku w Broku odbyła się konferencja, w której uczestniczyli przedstawiciele zrzeszonych w naszej Izbie organizacji rzemiosła.

Główna część konferencji poświęcona była omówieniu spraw związanych z rzemieślniczą oświatą zawodową i innymi zmianami przepisów prawa dotyczących działalności gospodarczej.

W spotkaniu wzięli udział zaproszeni Goście:

- Prezes Związku Rzemiosła Polskiego Jerzy Bartnik

- Dyrektor ZRP – Norbert Pruszanowski,

- Zastępca Dyrektora ZRP Andrzej Stępnikowski

- Robert Lenart – Prezes Zakładu Doskonalenia Zawodowego

- Grażyna Zalewska – Zastępca Prezesa ZDZ.

Na wstępie Prezes Zarządu Mieczysław Lipowski – przedstawił krótką informację podsumowującą rok 2016 i działania Izby na rok 2017.

Następnie Zastępca Dyrektora Zespołu Oświaty Zawodowej i Problematyki Społecznej Pan Andrzej Stępnikowski omówił sprawy związane z oświatą zawodową w kontekście bieżących zmian w systemie oświaty.

Zagadnienia związane z funduszami Unijnymi omówił Dyrektor ZRP ds. Funduszy Unijnych Norbert Pruszanowski.

Spotkanie było również okazją do  wręczenia odznaczeń zasłużonym działaczom i pracownikom rzemiosła.

 Najwyższym odznaczeniem rzemieślniczym „Honorową Odznaką Szabla im. J.Kilińskiego” zostali uhonorowani:

Jan Kaliński – Starszy Cechu w Żyrardowie oraz

Lech Kosiakowski – Kierownik Biura Spółdzielni Rzemieślniczej „Wielobranżowa” z Płocka.

„Platynowym Medalem im. Jana Kilińskiego” odznaczeni zostali:

                        -  Zbigniew Bednarek

                        - Andrzej Wojtkowiak

„Złotym Medalem im. Jana Kilińskiego” odznaczeni zostali:

                        - Otłowski Janusz

                        - Wyrzykowska Halina

                        - Stanisław Walczak

                        - Andrzej Liberek

„Srebrnym Medalem im. Jana Kilińskiego” wyróżnieni zostali:

                        - Stanisław Gałązka

                        - Arkadiusz Kowalski

                        - Robert Wasiak

„Honorową Odznaką Izby” odznaczeni zostali:

- Marek Grabowski

- Ryszard Drab

Na zakończenie spotkania odbyła się część integracyjna spotkania, która była okazją do podzielenia się opłatkiem i złożenia życzeń w Nowym Roku.

 

   

                

 

 


 

W dniu 14 listopada 2016 r. odbyła się w Domu Polonii w Pułtusku konferencja pod Patronatem Honorowym Pana Henryka Kowalczyka Ministra – Członka Rady Ministrów, przewodniczącego Stałego Komitetu Rady Ministrów nt. „Oświata zawodowa, podatki i funkcjonowanie samorządu gospodarczego w kontekście planowanych zmian systemowych oraz źródła innowacji i finansowania dla innowacyjnych przedsiębiorstw”.

Organizatorem konferencji byli: Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego realizator projektu – Enterprise Europe Network oraz Izba Rzemieslnicza Mazowsza, Kurpi i Podlasia w Warszawie i Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Pułtusku.

Udział w konferencji wzięli między innymi dostojni Goście w osobach:

Pana Ministra Henryka Kowalczyka,

Pani Teresy Wargockiej – Minister Edukacji Narodowej

Pana Jerzego Bartnika – Prezesa Związku Rzemiosła Polskiego

Pani Jolanty Kosakowskiej – Dyrektor Zespołu Oświaty Zawodowej i Problematyki Społecznej ZRP,

Pana Jana Zalewskiego Starosty Pułtuskiego,

Pana Pawła Terleckiego – Mazowieckiego Wojewódzkiego Komendanta OHP

i wielu innych wyśmienitych Gości, przedstawicieli władz samorządu terytorialnego oraz Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

Uczestnikami konferencji byli przedstawiciele Cechów Rzemieślniczych, Spółdzielni Rzemieślniczych, Stowarzyszeń Branżowych zrzeszonych w Izbie Rzemieślniczej Mazowsza, Kurpi i Podlasia w Warszawie oraz przedsiębiorcy członkowie Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Pułtusku i przedstawiciele organizacji współpracujących.

Konferencja przebiegała w bardzo spokojnej atmosferze, mimo omawiania i dyskusji na najbardziej żywotne tematy związane z prowadzeniem działalności gospodarczej i szkolnictwa zawodowego w kontekście wprowadzanych, przez aktualne władze, zmian w przepisach prawa.

Zarówno Pan Minister  Henryk Kowalczyk jak i Pani Minister Teresa Wargocka w swoich podsumowujących wystąpieniach obiecali wziąć pod uwagę, przy dalszych pracach nad nowelizowanymi przepisami prawa, wnioski, postulaty i propozycje konkretnych rozwiązań, które zostały w trakcie konferencji zgłoszone przez wszystkich uczestników zabierających głos w dyskusji.

Konferencja zakończyła się wspólnym lunchem ok. godz. 15,00.

 


 

W dniu 15 września 2016 r. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli rzemiosła w osobach: Jerzy Bartnik – prezes Związku Rzemiosła Polskiego, Włodzimierz Ostrowski – członek Zarządu Izby Rzemieślniczej Mazowsza, Kurpi i Podlasia w Warszawie, Zdzisław Łapiński – dyrektor Izby Rzemieślniczej Mazowsza, Kurpi i Podlasia w Warszawie, Jerzy Załoga – Starszy Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Pułtusku, Janusz Borzyński – dyrektor biura Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Pułtusku z Henrykiem Kowalczykiem – Ministrem – członkiem Rady Ministrów, Przewodniczącym Stałego Komitetu Rady Ministrów.

Na spotkaniu omówiono istotne dla rzemiosła problemy dotyczące projektu ustawy o powszechnym samorządzie gospodarczym, oświaty zawodowej oraz podatków.

Prezes ZRP Jerzy Bartnik zadeklarował wolę współpracy ekspertów wywodzących się z środowiska rzemieślniczego oraz organizacji rzemiosła w pracach wszelkich gremiów przygotowujących nowelizację ustaw i rozporządzeń lub projekty nowych aktów prawnych dotyczących szeroko pojętego funkcjonowania rzemiosła w Polsce.

Na zakończenie spotkania wspólnie ustalono potrzebę debaty przedstawicieli ZRP oraz środowisk rzemieślniczych i organizacji rzemiosła zrzeszonych w Izbie Rzemieślniczej Mazowsza, Kurpi i Podlasia z przedstawicielami Rządu RP, która zostanie zorganizowana w listopadzie br. w Pułtusku.

Debata odbędzie się pod patronatem Ministra – członka Rady Ministrów, Przewodniczącego Stałego Komitetu Rady Ministrów Henryka Kowalczyka.

 

dn. 27.09.2016 r. 


W niedzielę 26 czerwca w 1050 rocznicę Chrztu Polski po raz 35 odbyła się  Pielgrzymka Rzemiosła Polskiego na Jasną Górę.

W uroczystości brało udział wiele delegacji organizacji rzemieślniczych, w tym zrzeszonych w naszej Izbie. Po przejściu Drogi Krzyżowej na wałach Jasnogórskich i wprowadzeniu Starszyzny oraz pocztów sztandarowych odprawiona została uroczysta Msza Święta. Następnie uczestnicy Pielgrzymki przemaszerowali przed obrazem Matki Bożej Częstochowskiej. Uroczystości pielgrzymkowe połączono z ceremonią wręczenia okolicznościowych dyplomów dla wyróżniających się uczniów i mistrzów rzemiosła.

W tym roku Zarząd Izby wytypował do tego odznaczenia:

Zbigniewa Golatowskiego– mistrza mechanika pojazdów samochodowych z Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Pułtusku, oraz jego ucznia Sebastiana Prusa

Sztandar Izby w orszaku wprowadzającym na wały Jasnej Góry. Uhonorowani Mistrz i Uczeń

XXXV Ogólnopolska Pielgrzymka Rzemiosła Polskiego na Jasną Górę  26 czerwca 2016 r.  Jak co roku w ostatnią niedzielę czerwca na Jasnej Górze odbędzie się Ogólnopolska Pielgrzymka Rzemiosła pod hasłem "Rzemiosło z Maryją Bramą Miłosierdzia". Tegoroczna Pielgrzymka odbywać się będzie w 1050 - lecie Chrztu Polski.  Co roku jest to okazja do dziękczynienia za miniony czas.Program Pielgrzymki:   8,50 Zbiórka uczestników przy pierwszej stacji drogi krzyżowej na Wałach Jasnogórskich.   9,00 Droga Krzyżowa na Wałach Jasnogórskich - prowadzi ks. kan. Mariusz Kołodziej 10,00 Procesja formuje się przy figurze Matki Bożej na placu Jasnogórskim
 10,30 Wprowadzenie Starszyzny Cechowej i pocztów sztandarowych przez o.Stanisława Rudzińskiego OSPPE
           Wręczenie dyplomów - uhonorowanie Mistrzów Rzemiosła oraz uczniów .11,30 Msza Święta 13,30 Po Mszy Św. przejście ze sztandarami przed Obraz Matki Bożej Częstochowskiej.                                                                
Gorąco zachęcamy do wzięcia udziału.

 


 W dniu 03 czerwca 2016 r. w Ośrodku Szkoleniowo Wypoczynkowym w Broku, odbyły się obrady Zjazdu Delegatów Organizacji zrzeszonych w Izbie.

W obradach Zjazdu uczestniczyli przedstawiciele Związku Rzemiosła Polskiego: Prezes Jerzy Bartnik,  Dyrektor Jolanta Kosakowska  oraz Wicedyrektor Andrzej Stępnikowski.  Zakład Doskonalenia Zawodowego reprezentował jego Prezes Robert Lenart.

Na początku spotkania Prezes Związku Rzemiosła Polskiego Jerzy Bartnik w asyście Prezesa Izby Mieczysława Lipowskiego wręczył odznaczenia rzemieślnicze:

Platynowy Medal im. J.Kilińskiego otrzymali:

 1. Zygmunt Świętochowski ze Spółdzielni Rzemieślniczej w Węgrowie
 2. Robert Marczak - z Cechu w Węgrowie
 3. Marek Białogrodzki - z Cechu w Łukowie
 4. Stanisław Kaczorowski z Cechu w Sierpcu
 5. Bogdan Marynowski z Cechu w Łęczycy
 6. Ewa Nisiobędzka z Cechu w Ostrołęce
 7. Piotr Zygmunt z Cechu w Makowie Mazowieckim

 Złoty  Medal im. J.Kilińskiego :

 1. Robert Lenart - Prezes ZDZ
 2. Zbigniew Kołodziej z Cechu w Łukowie
 3. Włodzimierz Ostrowski z Cechu w Pułtusku
 4. Marian Rybicki z Cechu w Łosicach
 5. Andrzej Liberek z Cechu w Płońsku

Srebrny Medal im. J.Kilińskiego:

 1. Robert Wasiak z Cechu w Kutnie

Honorową Odznakę Rzemiosła :

 1. Wojciech Koziczyński ze Spółdzielni Rzemieślniczej w Płocku

Obrady Zjazdu przebiegły w spokojnej atmosferze.

Podczas obrad zatwierdzone zostały sprawozdania organów statutowych i udzielono absolutorium Zarządowi. Zatwierdzone zostały również sprawozdania finansowe za rok 2015 i przyjęte plany na rok 2016.

Podjęto również uchwałę o zmianie w Statucie Izby wynikają z nowelizacji Ustawy o rzemiośle.

 W trakcie spotkania Dyrektor Związku Rzemiosła Polskiego Jolanta Kosakowska przedstawiła obecna sytuację oświaty rzemieślniczej w Polsce oraz planowane przez Rząd zmiany w oświacie zawodowej.

 

              

 

 Warszawa, 04.06.2016

 

W dniu 14.04.2016 r w siedzibie Izby w Warszawie odbyły się regionalne eliminacje XVI Ogólnopolskiego Konkursu wiedzy o zasadach bezpieczeństwa i higieny pracy dla uczniów z zakładów rzemieślniczych.

     Do eliminacji swoje reprezentacje zgłosiły Cechy w: Garwolinie, Łukowie, Płocku, Mławie, Siedlcach i Pułtusku.

Komisja konkursowa składająca się z przedstawicieli Okręgowej Inspekcji Pracy i Izby w wyniku przeprowadzonych eliminacji i uzyskanych przez poszczególnych uczestników punktów uznała, że w XVI edycji Ogólnopolskiego Konkursu, który odbędzie się dnia 18.05.2016 r.  w siedzibie Związku Rzemiosła Polskiego Izbę reprezentować będą: Marcin Tobiasz z Cechu Rzemiosł w Garwolinie i Karolina Tronowska z Cechu Rzemiosł Różnych w Łukowie. Zwyciężcy eliminacji  uhonorowani zostali przez organizatorów nagrodami i dyplomami. 

     Wręczono także Listy gratulacyjne Cechom, które zgłosiły i przygotowały swoje reprezentacje do eliminacji.

        

  

W dniu 16 lutego 2016 r. w Izbie Rzemieślniczej Mazowsza, Kurpi i Podlasia w Warszawie odbyło się uroczyste podpisanie umowy pomiędzy Firmą Budowlaną „WALD – GLOB” Jan Radecki S.J. członkiem Cechu w Pułtusku, a Instytutem Głuchoniemych im. Jakuba Falkowskiego reprezentującego Miasto Stołeczne Warszawę, na przeprowadzenie długoterminowego kursu przygotowującego do egzaminu czeladniczego w zawodzie ”monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie” dla sześciu chłopców głuchoniemych z Grodna (Białoruś).

 

Jest to pierwsze tego typu przedsięwzięcie realizowane na terenie działania naszej Izby.

           

 


W dniu 15 stycznia 2016 roku w Ośrodku Szkoleniowo – Wypoczynkowym w Broku odbyło się spotkanie Noworoczne przedstawicieli środowiska rzemieślniczego zrzeszonego w naszej Izbie.

Spotkanie zaszczycili swoją obecnością zaproszeni Goście w tym między innymi:

Adam Struzik Marszałek Województw Mazowieckiego,

Jerzy Bartnik – Prezes Związku Rzemiosła Polskiego.

W trakcie spotkania zostały wręczone najwyższe odznaczenia rzemieślnicze.    

"Szablę im. Jana Kilińskiego"z rąk Prezesa Zawiązku Rzemiosła Polskiego otrzymali:

Adam Struzik – Marszałek Województwa Mazowieckiego

oraz Tadeusz Wyszyński – Senior Płockiego Rzemiosła.

                           

 

 Również zasłużeni działacze samorządowi rzemiosła oraz pracownicy organizacji rzemieślniczych otrzymali poniższe odznaczenia:

 • Platynowy Medal im. Jana Kilińskiego – Andrzej Kowalski – Członek Zarządu Izby
 • Złoty Medal im. Jana Kilińskiego – Andrzej Makulec – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej oraz Zuzanna Matyka – Pracownik Izby,
 • Srebrny Medal im. Jana Kilińskiego – Grzegorz Lipowski – Rzemieślnik z Płocka,
 • Honorową Odznaką Rzemiosła – Agnieszka Harasim – Pracownik Izby,
 • Złotą Odznakę za Szkolenie Uczniów w Rzemiośle – Jerzy Gajownik – Rzemieślnik Cechu z Łukowa.

Podczas spotkania Marszałek Województwa Mazowieckiego podziękował za przyznane odznaczenie. Pozytywnie ocenił również zaprezentowane wyniki działalności Izby.

Stwierdził, że bardzo ważnym dla Niego jest współdziałanie z przedstawicielami organizacji pracodawców poprzez Wojewódzką Radę Dialogu Społecznego. Podkreślił, że jest to ważna platforma porozumienia i wypracowywania decyzji niezbędnych dla rozwoju gospodarczego Województwa Mazowieckiego. Przedstawił plany dofinansowania działalności gospodarczej (małych i średnich przedsiębiorstw) oraz szkolnictwa zawodowego na najbliższe lata.

Następnie Dyrektor Zespołu Oświaty Zawodowej i Problematyki Społecznej Pani Jolanta Kosakowska omówiła sprawy związane z oświatą zawodową i zmianą Ustawy o rzemiośle.

Na zakończenie zebrani przełamali się opłatkiem i złożyli sobie nawzajem życzenia Noworoczne.

    


          15-01-2015 r.


 

Komisja w zawodzie kucharz została powołana.

W dniu 21-12-2015 r. Zarząd Izby powołał Komisje Egzaminacyjne do przeprowadzania egzaminów czeladniczych, mistrzowskich i sprawdzających w zawodzie kucharz.

Rozpoczęliśmy nabór wniosków o dopuszczenie do egzaminu.

 Więcej informacji w zakładce oświata i pod numerami telefonów 22 620 50 17 , 22 620 96 98.

22-12-2015 r.

 


W Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 4 listopada 2015 roku pod pozycją 1782 zapisana została ustawa z dnia 25 września 2015 r. o zmianie ustawy o rzemiośle.

Wprowadzone w  ustawie zmiany dostosowują rozwiązania prawne do dzisiejszych realiów i uwzględniają  potrzeby środowiska.

Najważniejsze zmiany:

 • przyjęcie definicji rzemieślnika;
 • poszerzenie członkostwa w cechach;
 • wprowadzenie pojęcia członka wspierającego,
 • powrót zawodu kucharz do rzemiosła;
 • uaktualnienie samej definicji rzemiosła; zwiększenie limitu zatrudnienia w firmach rzemieślniczych do 250 pracowników;
 • ujednolicenie opłat za egzaminy czeladnicze i mistrzowskie;
 • wprowadzenie do ustawy zapisu – kształcenie zawodowe w rzemiośle odbywa się na zasadach kształcenia dualnego;
 • zmiana zasady tworzenia izb i cechów; prawo do zakładania i prowadzenia szkół zawodowych.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, czyli 5 grudnia 2015 roku.
    

09-11-2015 r. 

CECH RZEMIOSŁ RÓŻNYCH I PRZEDSIĘBIORCZOŚCI W ŻYRARDOWIE

ZRZESZAJĄCY RZEMIEŚLNIKÓW

Zaprasza zainteresowane osoby młodociane na 3 letnią praktyczną naukę zawodów, między innymi w zawodzie:

Cukiernik ;  Fryzjer; Piekarz;  Rzeźnik Wędliniarz;  Mechanik pojazdów samochodowych;  Elektromechanik pojazdów samochodowych;

Elektromechanik; Lakiernik samochodowy; Blacharz samochodowy; Ślusarz; Wulkanizator; Kamieniarz; Stolarz; Krawiec; Kucharz małej gastronomii;

Elektryk;   Fotograf; Murarz – Tynkarz; Monter sieci instalacji i urządzeń sanitarnych;  Zegarmistrz

Uczniowie mogą zawierać umowy z rzemieślnikami od 1 września 2015 roku w biurze Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Żyrardowie przy ul. Bohaterów Warszawy 53. W razie jakichkolwiek pytań prosimy interesantów o kontakt telefoniczny od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 14.00 pod numerami telefonu:

- Biuro Cechu: 46 855 39 42

- Prezes Cechu Jan Kaliński – 600 042 089 

W niedzielę 28 czerwca odbyła się XXXIV Pielgrzymka Rzemiosła Polskiego na Jasną Górę.

W uroczystości brało udział wiele delegacji organizacji rzemieślniczych tym zrzeszonych w naszej Izbie. Po przejściu Drogi Krzyżowej na wałach Jasnogórskich i wprowadzaniu Starszyzny oraz pocztów sztandarowych uroczystą Mszę św. koncelebrował Ks. Bpa. Dra Ryszard Kasyna – Biskup Pelpliński. Następnie uczestnicy Pielgrzymki przemaszerowali przed obrazem Matki Bożej Częstochowskiej. Uroczystości pielgrzymkowe połączono z ceremonią wręczenia okolicznościowych dyplomów dla wyróżniających się uczniów i mistrzów rzemiosła.

W tym roku Zarząd Izby wytypował do tego odznaczenia:

Jana Budnego – mistrza instalatorstwa sanitarnego i ogrzewania z Cechu Rzemiosł Różnych w Przasnyszu, oraz jego ucznia Patryka Borzymowskiego

 

  

Sztandar Izby i poczet sztandarowy. Wyróżnieni mistrz i uczeń

06-07-2015 r.


 

W dniu 22 maja 2015 r. w Ośrodku Szkolno Wypoczynkowym w Broku, odbyły się obrady Zjazdu Delegatów Organizacji zrzeszonych w Izbie.

W obradach Zjazdu uczestniczył Prezes Związku Rzemiosła Polskiego Jerzy Bartnik, oraz przedstawiciel Izby w Krajowej Radzie Duszpasterskiej Władysław Wawdejuk.

Na początku spotkania Prezes Związku Rzemiosła Polskiego wręczył odznaczenia zasłużonym działaczom Izby:

 • Ryszardowi Bednarskiemu, który został uhonorowany najwyższym odznaczeniem rzemieślniczym Honorową Odznaką „Szabla Kilińskiego”, oraz
 • Eugeniuszowi Onyśk odznaczony Platynowym Medalem im. Jana Kilińskiego.

 

W trakcie spotkania Prezes Związku Rzemiosła Polskiego przedstawił obecną sytuację rzemiosła i jego problemy związane z sytuacją ekonomiczno – gospodarczą w kraju, jak i wpływie przepisów wspólnotowych i krajowych na bieżącą działalność małych i średnich zakładów rzemieślniczych, planowanych przez Rząd zmianach w oświacie zawodowej.

Przedstawiciel Izby w Krajowej Radzie Duszpasterskiej zaapelował o mobilizację rzemiosła i liczniejszy udział rzemieślników wraz z rodzinami w XXXIV Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rzemiosła Polskiego na Jasną Górę w dniu 28 czerwca br.

Podczas obrad zatwierdzone zostało sprawozdanie finansowe Izby za 2014 r. oraz przyjęto plan finansowy Izby na 2015 r. Przyjęte zostało również sprawozdanie z działalności Izby oraz uchwalono plan działalności Izby na kolejny rok.

Dokonano wyborów uzupełniających Delegatów na Kongres Rzemiosła Polskiego.

 

       

  

  Brok 22 mama 2015 r.


 

      W dniu 04 marca 2015 r. w godz. 20,00 - 21-00 w Radiu RDC (Radio dla Ciebie) odbył się wywiad pt. "Upadające zawody, upadające rzemiosło w regionie", w którym udział wzięli: Zdzisław Łapiński - Dyrektor Izby Rzemieślniczej Mazowsza, Kurpi i Podlasia w Warszawie oraz w łączności telefonicznej Janusz Bańkowski - Pełnomocnik Izby i Tadeusz Kaniewski Starszy Cechu Rzemiosł Różnych w Siedlcach.

W wywiadzie na zaproszenie Radia udział wziął również Jacek Całus Prezes Związku Pracodawców Warszawy i Mazowsza.

 05-03-2015 r.

link do wywiadu:http://rdc.pl/informacje/upadajace-zawody-upadajace-rzemioslo-w-regionie-posluchaj/

 


 

W dniu 14 stycznia br. w Ośrodku Szkoleniowo Wypoczynkowym w Broku odbyło się Noworoczne spotkanie z przedstawicielami zrzeszonych w Izbie organizacji.  Robocza część narady poświęcona była omówieniu spraw związanych z oświatą zawodową i funduszami unijnymi.

Przedstawiciel Związku Rzemiosła Polskiego przekazał informację na temat możliwości wsparcia dla rzemiosła i jego organizacji w ramach nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej na lata 2014 - 2020.

W spotkaniu, któremu przewodniczył Prezes Izby Mieczysław Lipowski, uczestniczyli oprócz przedstawicieli zrzeszonych w Izbie organizacji Członkowie Zarządu Izby, Komisji Rewizyjnej i Odwoławczego Sądu Rzemieślniczego, a także Seniorzy Rzemiosła i pracownicy Izby.

W spotkaniu udział wzięli zaproszeni Goście: Panowie Norbert Pruszanowski i Andrzej Stępnikowski - Dyrektorzy Związku Rzemiosła Polskiego, oraz Robert Lenart i Grażyna Zalewska - Prezes i Wiceprezes Związku Doskonalenia Zawodowego w Warszawie.

W drugiej części spotkania uczestniczy podzieli się opłatkiem i złożyli sobie życzenia noworoczne. Następnie odbył się wspólny, uroczysty obiad.

15-01-2015 r.W dniu 15 października 2014r. odbyła się w Ośrodku Wypoczynkowo – Szkoleniowym w Broku zorganizowana przez Izbę konferencja wpisująca się w cykl konferencji upowszechniających projekt „Platforma Flexicurity MiŚP  - Kreowanie płaszczyzny   współpracy w zakresie Flexicurity w obszarze MiŚP" –  możliwości   potwierdzania kwalifikacji zawodowych dla zwiększenia  zatrudnienia. Zaproszenie na konferencję skierowana było do właścicieli zakładów rzemieślniczych, przewodniczących i wiceprzewodniczących komisji egzaminacyjnych.

16-10-2014 r.


 W Izbie trwa nasilona kampania egzaminacyjna. Komisje egzaminacyjne przeprowadzają egzaminy czeladnicze, mistrzowskie i sprawdzające w 37 zawodach. Największym zainteresowaniem kandydatów do egzaminów cieszą się zawody: fryzjer, mechanik pojazdów samochodowych, monter sieci instalacji i urządzeń sanitarnych, cukiernik, piekarz, elektryk i stolarz. Osoby zainteresowane zdobyciem cenionych na rynku pracy, rzemieślniczych kwalifikacji zawodowych zapraszamy do kontaktu z Izbą.

Szczegóły w zakładce – Oświata.

12-09-2014 r.